Chcesz profesjonalnie zabezpieczyć swój samochód? Zapraszamy do kontaktu...

Jak działa ceramika?

Lakier naszego samochodu jest jego bardzo ważnym elementem. Myśląc o lakierze, przede wszystkim myślimy o walorach wizualnych naszego pojazdu. Jednak należy pamiętać, że lakier stanowi najważniejszą barierę obronną chroniącą nadwozie przed czynnikami zewnętrznymi.

Coraz bardziej wymagające normy dotyczące ekologii wymuszają na producentach samochodów stosowanie delikatniejszych lakierów opartych o wodę bez dodatków ołowiu i innych ciężkich metali. Brak wspomnianych metali oraz cieńsze powłoki, mogą skutkować pojawianiem się skupisk korozji nawet w kilkuletnich samochodach.

Jednak w walce z korozją mamy możliwość skorzystania ze sprawdzonego zabezpieczenia. Mowa o zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną, która jest najlepszym sposobem na zachowanie świetnej prezencji samochodu przez długi czas.

Infografika Ceramiczna Ochrona Lakieru Samochodowego

Nie bez znaczenia jest efekt wizualny w postaci lustrzanego odbicia karoserii i pogłębienia koloru.

Zwiększa się także odporność na czynniki atmosferyczne (m.in. zawarte w powłoce filtry blokują przedostawanie się do powierzchni lakieru promieni UV), sól czy agresywne preparaty chemiczne.

Wysoka śliskość i silne właściwości hydrofobowe spowalniają przywieranie brudu, a samo mycie jest o wiele rzadsze i dużo łatwiejsze.

Istotne jest, że pokrycie lakieru powłokami ochronnymi nie powoduje utraty gwarancji.

Chcesz się doweidzieć jak możemy zabezpieczyć Twój samochód?

Ochrona lakieru - infografika

Zalety ochrony

  • Zaleta

    Ochrona nadwozia

    Samochód jest mniej podatny na drobne uszkodzenia, wżery, blaknięcie lakieru oraz korozję.

  • Zaleta

    Wygląd

    Lakier pokryty ceramiką zachowuje szklisty połysk oraz zyskuje głębię koloru.

  • Zaleta

    Czystość

    Samochód łatwiej się czyści, a także jest mniej podatny na zabrudzenia.

  • Zaleta

    Wartość

    Samochód mający ładny lakier i będący mniej narażony na korozję, dłużej zachowuje swoją wartość.

Pytania i odpowiedzi

Czy do każdego samochodu można stosować powłokę ceramiczną?

Tak, ceramikę można stosować na lakier każdego pojazdu. Niemniej, im mniej uszkodzona powłoka lakiernicza, tym efekt działania ceramiki będzie się utrzymywał dłużej.

Jak długo powłoka ceramiczna zachowuje swoje właściowści?

Średnio powłoka ceramiczna zachowuje swoje właściwości ochronne do ok. 5 lat od nałożenia. Jest to jednak mocno uzależnione od tego, w jakich warunkach samochód jest użytkowany.

Czy powłoki ceramiczne stosuje się tylko do lakieru?

Nie, specjalne preparaty na bazie rozwiązań ceramicznych można stosować także do wnętrz samochodowych. Preparaty te umożiwiają ochronę tkanin, skóry, a także plastików. Na szyby i elementy szklane można stosować preparaty dające efekt tzw. niewidzialnej wycieraczki.

Czy o nałożoną powłokę ceramiczną należy specjalnie dbać?

Po nałożeniu powłoki najlepiej myć ją za pomocą wody i delikatnych detergentów przeznaczonych do mycia samochodów. Wszelka agresywna chemia może negatywnie działać na trwałość powłoki ceramicznej.

W jaki sposób nakładana jest powłoka ceramiczna?

Powłoka nakładana jest za pomocą dedykowanego aplikatora. Następnie jest rozprowadzana po powłoce lakierniczej. Działania są wykonywane zgodnie z wytycznymi producenta powłoki ceramicznej.

Czy przed nałożeniem powłoki są niwelowane mikro rysy?

Tak, przed nałożeniem dedykowanej powłoki lakier jest poddawany przygotowaniu, na które między innymi składa się usuwanie mikro rys.

Z ilu warstw składa się powłoka?

Jednej lub dwóch w zależności od powłoki.

Jaka jest jej nominalna twardość?

Nominalna twardość powłoki jest określana na poziomie 9H.

Czy wymagane są przeglądy powłoki ceramicznej?

Tak, przeglądy są wymagane w celu utrzymania gwarancji. Średnio, przegląd jest wykonywany, co 6 miesięcy. Pierwszy przegląd jest wliczony w cenę pakietu podstawowego.

Jakie czynności wykonywane są podczas przeglądu?

Podczas przeglądu przeprowadzona zostaje kontrola stanu powłoki ceramicznej po wcześniejszym myciu z użyciem dekontaminatora (odtykanie por z powłoki powstałych z nalotów drogowych).

Czy powłoka jest odporna na np. farbę w sprayu?

Powłoka co do zasady nie jest odporna na bardzo agresywną chemię (kwasy, zasady, rozpuszczalniki itp.), niemniej może pozwolić na ograniczenie kosztów naprawy powłoki lakierniczej w przypadku uszkodzenia wynikłego z zastosowania wspomnianych środków.